Početna / Programi / Provjera inovativnog koncepta

Informacije o novim pozivima biće dostupne uskoro.

Više informacija o prošlim Javnim pozivima pogledajte u polju Arhiva dokumentacije.

Informacije o novim pozivima biće dostupne uskoro.

Više informacija o prošlim Javnim pozivima pogledajte u polju Arhiva dokumentacije.

FORMULARI ZA IZVJEŠTAVANJE
Project report – first half of project implementation PoC
Project Report- FINAL
  1. Šta je dokaz koncepta?

Dokaz koncepta je aktivnost tokom koje se testira idejno rješenje ili naučna pretpostavka, a koja za rezultat ima izradu prototipa ili demonstraciju tehničke izvodljivosti.

 

  1. Ko može da se prijavi na Program za provjeru inovativnog koncepta?

Poziv je otvoren za privredna društva – mikro, mala i srednja preduzeća i za naučnoistraživačke ustanove – univerzitete, istraživačke institute…

 

  1. Da li Fond za inovacije može da pomogne u pripremi prijave?

Fond za inovacije može da pruži potrebna pojašnjenja i savjete tokom pripreme aplikacije, ali ne učestvuje u pripremi same prijave.

 

  1. Da li je moguće podnijeti više od jedne prijave od strane jednog podnosioca?

Podnosilac može podbijeti više projektnih prijedloga, ali se istom korisniku grant može dodijeliti samo jednom za navedeni poziv.

 

  1. Program predviđa projekte koji imaju ranu fazu tehnološke spremnosti – od TRL3 do TRL4. Ko procjenjuje nivo tehnološke spremnosti moga projekta? Šta ako osoba koja procjenjuje pogriješi i moj se projekat onda greškom isključi iz daljeg razmatranja?

Svi projektni prijedlozi koji su zadovoljili administrativne kriterijume ulaze u postupak procjene projektnih prijedloga u odnosu na kriterijume odabira. Da bi projektni prijedlog ušao u postupak procjene po kriterijumima odabira, mora zadovoljiti pred-kriterijum koji se odnosi na tehnološki nivo razvijenosti inovacije. Pred-kriterijum 1 provjeravaju evaluatori – inostrani eksperti za oblast iz koje dolazi Vaš projekat.

Podnosilac prijave čiji su projekat dvojica od trojice evaluatora ocijenili da NE pripada tehnološkom nivou razvijenosti inovacije između TRL 3 i TRL 4, isključuje se iz postupka dodjele granta i ne vrše se dalje provjere.

 

  1. Jedan od uslova za učešće preduzeća jeste da ono nije „preduzeće u teškoćama prema GFI za 2022. godinu u skladu s članom 2. tačka 18. Uredbe (EU) br. 651/2014“. Šta to znači?

Po ovoj definiciji, preduzeće je u teškoćama ako je u posljednjoj završnoj godini ostvarilo gubitak koji je iznad visine njegovog kapitala i rezervi. Dakle, sva ona preduzeća koja ostvaruju dobit, kao i ona preduzeća koja su ostvarila gubitak ali je on ispod vrijednosti kapitala i rezervi – zadovoljavaju navedeni uslov da nisu preduzeća u poteškoćama.

 

  1. Pod pretpostavkom da moj projekat zadovoljava pred-kriterijum da pripada TRL3 ili TRL4, koji se kriterijumi u nastavku evaluacije ocjenjuju?

Kriterijumi odabira koje ocjenjuju evaluatori su:

  1. Projekat- cilj, svrha, očekivani rezultati, sprovodljivost predloženog istraživanja;
  2. Nivo inovativnosti projekta;
  3. Procjena tržišnog potencijala;
  4. Operativni kapaciteti Podnosioca prijave.

 

  1. Ne razumijem kako da popunim Izjavu o (ne)povratnosti PDV-a.

Kreirane su tri forme Izjave o (ne)povratnosti PDV-a, kako bismo obuhvatili sve potencijalne opcije kada je navedena tema u pitanju: opciju da niste poreski obveznik, opciju da jeste poreski obveznik ali nemate pravo na povrat PDV-a i opciju da jeste poreski obveznik i imate pravo na povrat PDV-a (u ovom slučaju forma predviđa da upišete za koje troškove imate pravo na povrat). Dakle, uzimate samo onu formu koja odgovara statusu firme kada je PDV u pitanju i nju popunjavate, potpisujete i pečatirate.

 

  1. Ako na našem projektu nemamo internih resursa za razvoj prototipa- aplikacije, već planiramo da angažujemo firmu koja će nam to odraditi, da li ovaj tošak spada u Troškove vanjskih usluga istraživanja – stavka dva Prihvatljivih troškova ili u Troškove analize tršišta, izrade studije izvodljivosti, izrade studije ili plana za komercijalizaciju, te trošak provjere i zaštite intelektualnog vlasništva – stavka šest Prihvatljivih troškova?

Navedena vrsta troška spada u Trošak vanjskih usluga istraživanja.

 

  1. Da li novozaposlene, koje zapošljavam zbog rada na projektu, mogu da zaposlim po Ugovoru o djelu?

Da, ovaj vid zapošljavanja je apsolutno prihvatljiv.

 

  1. Da li je dozvoljeno refundiranje troškova za projekat sa kojim konkurišemo?

Nije, ne prihvata se niti jedan trošak koji je nastao prije potpisivanja Ugovora o grantu.

 

 

 

  1. Na koji način se vrši isplata sredstava (odobrenog granta) od strane Fonda za inovacije?

Nakon što se projekat odobri za finansiranje, korisnik granta otvora poseban bankovni račun koji će služiti isključivo za potrebe sprovođenja projekta. Korisnik granta prvi uplaćuje (prenosi sredstva na taj poseban bankovni račun) sopstveni dio finansiranja, u skladu sa dinamikom plaćanja koju prethodno usaglašavamo. Fondu dostavlja izvod iz banke kao dokaz o uplati svog dijela finansiranja i Fond nakon toga prenosi na projektni račun svoj predviđeni dio. Dinamika plaćanja dešava se jednom polugodišnje, na početku tog perioda. Na kraju polugodišnjeg perioda, korisnik granta u obavezi je da Fondu dostavi narativni i finansijski izvještaj za protekli period. Ukoliko je sve teklo u skladu sa odobrenim aktivnostima i odobrenim budžetom projekta, pristupa se isplati naredne tranše, po istom opisanom principu.

 

  1. Da li je moguće podnošenje prijave u štampanoj formi ili lično u Fondu?

To nije moguće. Sva dokumentacija u vezi sa prijavom mora biti podnijeta u elektronskoj formi na portal Fonda www.programifonda.me .

 

 

  1. Šta se dešava ako se u toku trajanja projekta dogode nepredviđene okolnosti i naruši se očekivana dinamika projekta?

 

Ukoliko dođe do nepredviđenih okolnosti, važno je da iste blagovremeno iskomuniciramo i dogovorimo dalje korake. Svaka relevantna promjena u odnosu na odobreni projekat, te u odnosu na odobreni budžet projekta, mora biti usaglašena sa Fondom. Na taj način zajedno pravimo eventualne korekcije i projekat nastavljamo da pratimo u skladu sa revidiranim planom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment