Početna / Programi / Realizacija edukativnih programa u oblastima pametne specijalizacije

Informacije o novim pozivima biće dostupne uskoro.

Više informacija o prošlim Javnim pozivima pogledajte u polju Arhiva dokumentacije.

Informacije o novim pozivima biće dostupne uskoro.

Više informacija o prošlim Javnim pozivima pogledajte u polju Arhiva dokumentacije.

1. Ko ima pravo da se prijavi Javni poziv za program “Vaučeri za patentnu zaštitu i razvoj pronalazaka”?

Na Javni poziv mogu se prijaviti fizička lica, mikro, mala i srednja preduzeća (u daljem tekstu MMSP) koja su registrovana u Crnoj Gori i osnovana kao pravna lica u skladu sa važećim Zakonom o privrednim društvima (“Sl. list CG”, br. 06/02 i “Sl. list CG”, br. 17/07, 80/08, 40/10, 36/11 i 40/11), kao i Zakonom o računovodstvu (“Sl. list CG”, br. 52/2016).

MMSP moraju biti registrovana u Centralnom registru privrednih subjekata Crne Gore (CRPS), sa sjedištem u Crnoj Gori i u većinskom privatnom vlasništvu, pri čemu udio vlasništva velikog privrednog društva ne smije biti veći od 10%.

Takođe, na Javni poziv mogu aplicirati i novoosnovana preduzeća koja, prema podacima prikazanim u CRPS-u u trenutku razmatranja prijave, nijesu klasifikovana kao MMSP.

2. Da li vlasnik licence za razvoj i komercijalizaciju pronalska, odnosno vlasnik licence koji ima pravo ekonomskog iskorišćavanja predmeta licence može da se prijavi za program Vaučeri za patentnu zaštitu i razvoj pronalska?

Da, može, pod uslovom da podnosilac prijave ispunjava kriterijume navedene u Javnom pozivu. U slučaju da vlasnik licence podnosi prijavu, neophodno je dostaviti Ugovor o licenci korišćenja pronalazaka i dokaz o autorstvu patenta od davaoca licence.

3. Na koji način se podnosi prijava?

Prijava se  podnosi u elektronskom formatu, putem portala www.programifonda.me

Da biste pristupili procesu prijave, prvo je potrebno izvršiti korisničku registaciju.

4. Da li postoji rok za podnošenje prijave?

Ne postoji rok za podnošenje prijave. Poziv ostaje otvoren do utroška sredstava, a prijave se obrađuju po redoslijedu pristizanja.

5. Da li jedan podnosilac može podnijeti više od jedne prijave nezavisno od kategorije Vaučera?

Podnosilac prijave može podnijeti više prijava bez obzira na kategoriju vaučera i može ostvariti pravo na sredstva za svaku od njih.

6. Da li je obavezno da podnosilac prijave bude upisan u registar inovacione djelatnosti?

Nije obavezno da podnosilac u trenutku prijave bude upisan u Registar inovacione djelatnosti. Međutim, u slučaju odobravanja vaučera, prema odredbama Javnog poziva (član IV), podnosilac je obavezan da se registruje u Registar inovacionih djelatnosti Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija u prvih šest mjeseci nakon dobijanja vaučera. Postupak registracije sprovodi se online, putem portala e-Inovacije (https://inovacije.gov.me/).

7. Da li je potrebno da patent bude objavljen u Crnogorskom glasniku intelektualne svojine tokom godine u kojoj je objavljen Javni poziv za prijavu Vaučera za patentnu zaštitu i razvoj pronalazaka u zemlji?

Da, obavezno je da patent bude objavljen u Crnogorskom glasniku intelektualne svojine (https://www.gov.me/clanak/crnogorski-glasnik-intelektualne-svojine) tokom iste godine u kojoj je objavljen Javni poziv.

8. Da li je za refundaciju takse za podnošenje prijave pronalska u inostranstvu (EPO/WIPO) neophodno da patent bude objavljen u Crnogorskom glasniku intelektualne svojine tokom godine u kojoj je objavljen Javni poziv?

Ne, nije potrebno da patent bude objavljen u Crnogorskom glasniku intelektualne svojine tokom godine u kojoj je objavljen Javni poziv za refundaciju takse za podnošenje prijave pronalazaka u inostranstvu (EPO/WIPO). Dovoljno je dostaviti Uvjerenje o pravu prvenstva.

Kod PCT sistema podnošenja međunarodne prijave, podnosilac podnosi jednu međunarodnu prijavu preko Direkcije za intelektualnu svojinu na jednom jeziku i plaća jedan set taksi. Međunarodna prijava ima dejstvo nacionalne ili regionalne prijave u svim zemljama ili regionalnim patentnim organizacijama koje su u tom trenutku obavezane PCT ugovorom. Ulazak u nacionalnu fazu, odnosno konačna odluka u kojim zemljama će podnosilac prijave tražiti priznavanje patenta, odlaže se do proteka roka od 30 meseci od datuma podnošenja prijave ili prioritetnog datuma.

9. Da li je moguće dobiti refundaciju troškova advokatskih usluga, konsultantskih usluga i usluga prevođenja u okviru troškova postupka zaštite pronalaska patentom?

 Troškovi postupka za zaštitu pronalaska patentom ne obuhvataju troškove advokatskih usluga, konsultantskih usluga i usluga prevođenja.

10. Kako samoprocijeniti nivo tehnološkog razvoja (TRL) pronalaska prije podnošenja zahtjeva za razvoj pronalaska? 

TRL je skraćenica od engleske fraze “Technology Readiness Level,” što označava nivo tehnološke spremnosti (razvoja) i mjeri tehničku spremnost nekog pronalaska za komercijalnu primjenu. TRL Samoprocjena je obavezna prilikom prijave za bilo koju kategoriju Vaučera. Kao pomoć u samoprocjeni, u okviru prijave dostupan je obrazac sa tabelom koja opisuje karakteristike svih TRL nivoa, počevši od TRL 0 (ideja – nedokazan koncept, bez sprovedenih ispitivanja) pa sve do TRL 9 (tehnologija je dokazano potpuno operativna i spremna za komercijalizaciju).

11. Da li je sufinansiranje razvoja pronalska obavezno?

Nije obavezno sufinansiranje razvoja pronalaska.

Ako podnosilac prijave može obezbijediti sopstveno sufinansiranje, potrebno je da u prijavnom obrascu navede iznos sufinansiranja.

12. Koliko traje proces odlučivanja o podnesenoj prijavi ?

Fond obavještava svakog podnosioca prijave o ishodu u roku od petnaest (15) radnih dana  od datuma podnošenja Prijave.

13. Na koji način se isplaćuju sredstva?

Sredstva se isplaćuju u roku od pet radnih dana od dana donošenja Odluke o odobravanju refundacije takse i/ili sredstava za razvoj pronalazaka. U slučaju odobrenja sredstava za razvoj pronalazaka, podnosilac prijave potpisuje Ugovor sa Fondom koji detaljnije definiše uslove u slučaju neispunjenja planiranih aktivnosti, kao i obaveze u vezi sa izvještavanjem.

14. Da li su promotivne aktivnosti i putovanja na sajmove, u cilju prezentacije pronalazaka i traženja investitora, dio finansiranja u okviru programa razvoja pronalazaka?

Promotivne aktivnosti, kao i putovanja na sajmove i konferencije, ne spadaju u prihvatljive aktivnosti prema definicijama Javnog poziva za ovaj program.

15. Šta ukoliko tokom realizacije projekta dođe do nepreviđenih okolnosti usled kojih je nemoguće projekat realizovati u predviđenom roku?

Ukoliko tokom realizacije projekta dođe do nepredviđenih okolnosti koje onemogućavaju izvršenje projekta u planiranom roku, neophodno je blagovremeno obavijestiti Fond pisanim putem (e-mailom).

Svaka izmjena u dinamici odobrenih aktivnosti ili budžeta projekta, uzrokovana nepredviđenim okolnostima zahtijeva odobrenje Fonda. U tom slučaju, potrebno je potpisati Aneks Ugovora o finansiranju, koji precizira novi rok za realizaciju.

16. Da li se podnosi Izvještaj Fondu o realizaciji aktivnosti za razvoj pronalska?

Nakon realizacije vaučera, podnosilac je dužan dostaviti Izvještaj o sprovedenim aktivnostima za razvoj pronalaska. Rok za podnošenje izvještaja je najkasnije 15 dana nakon realizacije vaučera. Izvještaji se šalju isključivo putem portala Fonda, a obrasci za izvještavanje mogu se preuzeti sa istog portala.

U narativnom izvještaju treba opisati postignute rezultate, dok finansijski izvještaj treba da pruži detaljno opravdanje troškova koji su nastali tokom projekta, uz pridržavanje odobrenog budžeta. Prateću dokumentaciju za finansijski izvještaj, kao što su fakture, računi, bankovni izvodi, itd., treba čuvati u dokumentaciji projekta, a nije je potrebno slati Fondu, osim ako Fond izričito zatraži (obično kao zahtjev za dostavljanje dokumenata u vezi sa određenim troškom, po principu slučajnog izbora ili direktnih posjeta korisniku granta)

17. Da li Fond pruža podršku pripremu aplikacije za patentnu zaštitu pronalska?

Fond nije u mogućnosti pružiti podršku za pripremu aplikacije za patentnu zaštitu pronalazaka. Sve informacije o postupku zaštite patenta na nacionalnom i međunarodnom nivou mogu se dobiti putem Direkcije za zaštitu intelektualne svojine u okviru Ministarstva ekonomskog razvoja. (https://www.gov.me/mek/is).

18. Kome se mogu obratiti za dodatna pitanja vezana za priremu prijave?

Za sva dodatna pitanja u vezi pripreme prijave, možete se obratiti putem e-maila na adresu patenti@fondzainovacije.me. Osim toga, postavljanje pitanja je omogućeno i tokom online info sesija, koje Fond redovno organizuje tokom trajanja Javnog poziva.

Informacije o vremenu održavanja info sesija redovno se objavljuju na web sajtu i društvenim mrežama Fonda.  (www.fondzainovacije.me, LinkedIn, Facebook i Instagram)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment