Početna / Programi / Podrška ranoj fazi razvoja startapova

Program podrške ranoj fazi razvoja startapova dizajniran je i osmišljen da podrži visoko perspektivne timove koji imaju za cilj da validiraju svoje poslovne ideje i pokažu buduću korisnost svog novog proizvoda, usluge, procesa ili tehnologije, kroz razvoj prvog prototipa ili minimalno održivog proizvoda (MVP – minimum viable product).

Korisnici Programa će dobiti bespovratna sredstva i mentorsku podršku, koja će im pomoći u sprovođenju prve faze dubinskog istraživanja tržišta, , započnu razvoj proizvoda, uspostave koncept svog poslovnog modela i započnu pripremu za sljedeću fazu prikupljanja sredstava i razvoja.

Očekuje se da će korisnici tokom trajanja programa biti u mogućnosti da dostignu sljedeće rezultate:

  • Validiranje ideje i tržišne potrebe u realnom tržišnom okruženju;
  • Demonstriranje osnovnih tehničkih performansi proizvoda/usluga (kroz kreiranje prototipa, MVP-a ili pilot projekta);
  • Kreiranje efikasnog poslovnog modela.

Dostizanje ovih rezultata treba da obezbijedi Korisniku Programa neophodna znanja koja će mu pomoći da usavrši i provjeri usklađenost svojih proizvoda sa tržištem.

PRIHVATLJIVI PODNOSIOCI

Prihvatljivi podnosioci prijava za ovaj program su:

  1. Timovi od 2 do 5 članova;

ili

  1. Mikro preduzeća u privatnom vlasništvu (u formi društva sa ograničenom odgovornošću), registrovana u Crnoj Gori ne duže od dvije (2) godine u trenutku podnošenja prijave.

U slučajevima kada prijavu podnosi tim, ukoliko se odobri finansiranje, od Podnosioca će se zahtijevati da osnuje preduzeće u skladu sa Zakonom o privrednim društvima u Crnoj Gori. Novoosnovano preduzeće mora biti 100% u vlasništvu najmanje dva predložena člana tima. Procenat vlasništva među članovima tima zavisi od njihovog internog dogovora.

IZNOS FINANSIRANJA

Finansiranje granta koje Fond može nekom dodijeliti ograničeno je na maksimalno 30.000 eura po projektu, a finansiranje Fonda može pokriti najviše 90% ukupnog budžeta projekta (bez troškova mentorskih usluga).

Najmanje 10% ukupnog budžeta projekta (ne uključujući mentorsku podršku) mora biti obezbijeđeno od strane Podnosioca prijave iz bilo kojeg privatnog izvora kao novčani doprinos. Nefinansijska ulaganja neće biti prihvaćena.

Takođe, svi korisnici Programa će dobiti po 5.000,00 EUR dodatnih sredstava koja su opredijeljena za mentorsku podršku. Mentorsku podršku korisnik plaća direktno mentoru iz posebne linije u budžetu projekta. Ova sredstva se ne mogu koristiti u druge svrhe.

PRIHVATLJIVI TROŠKOVI

Sljedeće kategorije troškova mogu biti finansirane u okviru ovog poziva:

  1. Troškovi ljudskih resursa (plate/naknade za osoblje angažovano na projektu, uključujući sve poreze i doprinose na dohodak za lični rad na projektu);
  2. Troškovi zakupa kancelarijskog prostora i osnovni troškovi poslovanja (knjigovodstvene usluge, pravne usluge i sl.);
  3. Troškovi opreme i sredstava potrebnih za razvoj (ne uključujući korišćenu ili polovnu opremu i sredstva);
  4. Troškovi eksternih usluga poslovnog razvoja ili usluge istraživanja i razvoja;
  5. PDV na prihvatljive troškove, za koje podnosilac ne može osigurati njegov povraćaj.

TRAJANJE PROJEKATA

Korisnici su dužni da implementaciju svojih projektnih aktivnosti završe u roku od 6 mjeseci.

U slučaju značajnog odstupanja od prvobitne ideje ili nepredviđenih događaja koje bi Fond mogao smatrati višom silom, implementacija se može produžiti na period do 3 mjeseca kao produženje bez dodatnih troškova.

SADRŽAJ PROJEKTNE PRIJAVE

Kompletna prijavna dokumentacija sastoji se od sljedeća dva dokumenta:

  • Potpisana izjava podnosioca prijave („Applicant Statement“)
  • Popunjen Prijavni obrazac („Application Form“)

ROK ZA PRIJAVE

Prijave na Javni poziv podnose se putem portala Fonda https://programifonda.me od 29. maja 2024. godine, a najkasnije do 8. jula 2024. godine (do kraja dana).

KONTAKT

E-mail:startap@fondzainovacije.me

Telefon: 020 653 891

Kako da se registrujem i podnesem prijavu za Program podrške ranoj fazi razvoja startapova?

Da bi se prijavili za programe Fonda za inovacije, Podnosioci prijave moraju da se registruju na portal https://programifonda.me/.

Ukoliko je u pitanju već registrovano pravno lice, tokom kreiranja novog zahtjeva za ovu programsku liniju potrebno je unijeti poreski identifikacioni broj preduzeća (PIB), a ukoliko je u pitanju tim koji nije još uvijek nema osnovan startap, jedan od članova tima se prijavljuje u ime tima preko svog JMB, a u slučaju da finansiranje bude odobreno dužni su registrovati startap preduzeće prije potpisivanja ugovora.

Ko se sve može prijaviti za program podrške ranoj fazi razvoja startapova?

Postoje dve vrste prihvatljivih podnosilaca prijave za ovaj program:

  • Mikro privredna društva (preduzeća do 10 zaposlenih) u privatnom vlasništvu, registrovana u Crnog Gori ne duže od dvije godine u trenutku podnošenja prijave.
  • Timovi (koji se sastoje od najmanje dva, a najviše pet članova), koji će biti u obavezi da osnuju preduzeće u slučaju da im se odobri finansiranje. Novoosnovana kompanija mora biti u 100% vlasništvu najmanje dva predložena člana tima. Procenat vlasništva među članovima tima zavisi od njihovog internog dogovora.

Svaki pojedinačni član tima može učestvovati samo u jednoj prijavi u okviru aktuelnog javnog poziva.

Da li je moguće da se pojedinac prijavi na ovaj Javni poziv?

Ne, program je namijenjen timovima koji se sastoje od najmanje dva (2), a najviše pet (5) članova, ili već osnovanim preduzećima koja ispunjavaju uslove propisane Javnim pozivom.

Da li je moguće da prijavu za program podnese tim koji još uvijek nema registrovano preduzeće?

Moguće je da se neformalni timovi (koji se sastoje od najmanje dva, a najviše pet članova) prijave za za ovaj program. Ukoliko finansiranje bude odobreno, tim će biti u obavezi da osnuje preduzeće u Crnoj Gori i da članovi tima budu 100% vlasnici novoosnovanog preduzeća. Svi članovi tima moraju biti suvlasnici u novoosnovanom preduzeću (procenat suvlasništva zavisi od internog dogovora između članova tima).

Bilo ko od predloženih članova tima ne smije imati 50% ili više vlasništva u bilo kom drugom preduzeću (malom, srednjem ili velikom preduzeću), uz izuzetak za mikro preduzeća;

Koji tipovi preduzeća mogu da se prijave za program?

Mogu se prijaviti preduzeća koja pripadaju kategoriji mikro preduzeća (do 10 zaposlenih, u formi društva sa ograničenom odgovornošću) u privatnom vlasništvu, registrovana u Crnoj Gori, ne duže od dvije godine u trenutku podnošenja prijave.

Za informacije o dodatnim i detaljnim kriterijumima prihvatljivosti pogledajte dokument Program podrške ranoj fazi razvoja (Program Manual).

Da li ista osoba može da bude član tima na više projekata koji se prijavljuju za ovaj program?

Svaki pojedinačni član tima može učestvovati u samo jednoj prijavi u okviru aktuelnog javnog poziva. Shodno tome, prijave u kojima je ista osoba dio višestrukog ključnog osoblja neće imati pravo na finansiranje.

Da li se preduzeće može prijaviti za ovaj program iako je bilo korisnik nekog od drugih programa Fonda za inovacije Crne Gore?

Kriterijumi prihvatljivosti se kontrolišu prilikom administrativne provjere i prije potpisivanja ugovora o finansiranju. Prethodno finansiranje u okviru ostalih programa Fonda nije prepreka za prijavu na ovaj javni poziv, ali treba imati u vidu da preduzeće neće biti prihvatljivo za prijavu ukoliko je primilo iznos veći ili jednak od 25.000,00 EUR u okviru drugih programa Fonda.

Imajte u vidu da Fond, tokom ove faze provjere, može tražiti od podnosioca prijave da dostavi dodatne informacije, neophodne da bi Fond utvrdio određene uslove prihvatljivosti.

Da li postoje određena ograničenja u smislu industrije iz koje moj tim/preduzeće dolazi koje će se razmatrati za prijavu na Program podrške ranoj fazi razvoja startapova?

Program je otvoren za prijave koje dolaze iz svih sektora privrede i svih oblasti nauke i tehnologije. Imajte na umu da je ovaj program usklađen sa Strategijom pametne specijalizacije 2019 – 2024 i najmanje 70% raspoloživih sredstava Fonda u okviru javnog poziva će biti opredijeljeno za prijave iz prioritetnih oblasti ove strategiji.

Da li je moguće prijaviti više projekata od strane istog preduzeća?

Preduzeće koje se prijavljuje za ovaj program može prijaviti samo jedan projekat u okviru ovog javnog poziva.

Da li je moguće prijaviti se za dodatno finansiranje kroz programe Fonda u slučaju da preduzeće već implementira neki projekat u saradnji sa Fondom?

Podnošenjem prijave za Program podrške ranoj fazi razvoja startapova, Podnosilac se smatra neprihvatljivim za prijavu na druge programe Fonda (sa izuzetkom Inovacionih vaučera) i obrnuto, dok je podnešena prijava u fazi evaluacije.

Prijave koje dolaze od preduzeća koja već imaju aktivne projekte sa Fondom neće biti uzete u razmatranje (izuzetak su Inovacioni vaučeri).

U koje svrhe se mogu koristiti bespovratna sredstva u programu podrške ranoj fazi razvoja startapova?

Bespovratna sredstva se mogu koristi na sledeće troškove:

  1. Ljudski resursi (osnivači i ključno osoblje) plate/naknade za osoblje angažovano na projektu, uključujući sve doprinose i poreze na dohodak za lični rad na projektu;
  2. Troškovi zakupa kancelarijskog prostora i poslovne podrške (knjigovodstvene usluge, pravne usluge i sl.);
  3. Oprema i sredstva potrebna za razvoj (ne uključujući korišćenu ili polovnu opremu i sredstva);
  4. Eksterne usluge potrebne za dalji razvoj poslovanja.

Šta tačno spada pod dozvoljene troškove u kategoriji troškova zakupa kancelarije i poslovne podrške? Da li se pod ovu stavku mogu uključiti i troškovi režije (struja, internet, tel. itd.)?

U dozvoljene troškove u okviru ove kategorije spadaju stavke poput iznajmljivanja poslovnog prostora (kancelarije, radionice), interneta i telefona, struje (režije), kancelarijskog materijala, troškova računovođe ili pravne podrške, ali ove stavke moraju biti direktno vezane za potrebe projekta.

Koliko je vremensko trajanje Programa podrške ranoj fazi razvoja startapova?

Svi korisnici programa koji dobiju finansiranje moraju realizovati svoje projektne aktivnosti u periodu od šest meseci. U izuzetnim slučajevima, postoji mogućnost produženja implementacionog perioda za maksimalno dodatnih tri mjeseca, ali je za ovo neophodna saglasnost i odobrenje Fonda.

Koliki je maksimalni iznos sredstava koje korisnik granta može dobiti u programu podrške ranoj fazi razvoja startapova?

Maksimalni iznos grant sredstava je 30.000 EUR, odnosno 90% maksimalnog budžeta projekta koje preduzeće možete imati na raspolaganju (ne računajući iznos mentorske podrške od dodatnih 5.000 EUR).

Da li je neophodno sufinansiranje od strane korisnika granta za ovaj program?

U slučaju da Podnosilac prijave konkuriše za maksimalni iznos bespovratnih sredstava od strane Fonda (bez mentorske podrške) u iznosu od 30.000,00 EUR, a npr. ukupan budžet projekta (ne uključujući mentorsku podršku) iznosi 33.500,00 EUR, neophodno sufinansiranje od strane Podnosioca prijave će biti 3.500,00 EUR.

Udio u sufinansiranju od strane korisnika granta ne uključuje troškove mentorske podrške koji su u potpunosti pokriveni sredstvima Fonda.

U kom trenutku je potrebno da preduzeće obezbijedi minimum 10% sredstava i za koje aktivnosti se mogu trošiti ova sredstva?

Minimum 10% sredstava mora obezbijediti preduzeće – korisnik granta, i to isključivo u vidu uloga u novcu. Ova sredstva mogu doći iz postojećih ili potencijalnih izvora sopstvenog, drugog privatnog ili rizičnog kapitala, finansiranja putem zaduživanja iz privatnog sektora i drugih izvora od privatnog sektora u novcu (drugi novčani izvori mogu biti uzeti u razmatranje). Sufinansiranje od strane korisnika granta mora biti nezavisno od Fonda.

S obzirom na to da se uplate za budžet projekta vrše fazno, nije neophodno posjedovati sredstva sufinansiranja u toku same prijave, već se ona uplaćuju tek nakon potpisivanja Ugovora o finansiranju i tokom implementacije projekta.

Da li su sredstva iz ovog programa bespovratna?

Sredstva koja se dodjeljuju u okviru ovog programa su bespovratna, ukoliko se troše u skladu sa pravilima definisanim u priručniku programa Ugovorom o finansiranju.

Na koji način Fond štiti povjerljive informacije navedene u prijavi?

Svi angažovani nezavisni eksperti, članovi Komisije i zaposleni u Fondu potpisali su Izjavu o zabrani konflikta interesa i tajnosti povjerljivih podataka, u skladu sa Zakonom i Pravilnikom Fonda.

Da li se jednom unešeni (upload-ovani) dokument na portalu Fonda može naknadno mijenjati do kraja prijavnog roka, odnosno, da li se mogu naknadno unositi inovirane i poboljšane verzije već unijetog dokumenta?

Jednom postavljeni dokument se može slobodno mijenjati prije isteka roka za prijavu. Kada Podnosilac prijave unese finalne verzije svih potrebnih dokumenata za prijavu, neophodno je da to potvrdi pritiskom na dugme “Podnesi zahtjev“, kako bi prijava bila podnijeta Fondu.

Iz čega se sastoji prijava za program podrške ranoj fazi razvoja startapova?

Kompletna prijavna dokumentacija sastoji se od sledećih dokumenata:

  • Izjava Podnosioca prijave (potpisana i u slučaju prijave preduzeća pečatirana);
  • Prijavni obrazac koji mora biti pravilno popunjen i podnešen u PDF formatu. On dalje sadrži:
      • Detalje o predloženom rješenju i potencijalnim poljima upotrebe,
      • kratke biografije suosnivača i ključnog osoblja koje će biti angažovano na projektu (maksimalno pet),
      • pojednostavljen budžet projekta i
      • Video snimak u maksimalnom trajanju od tri minuta, koji predstavlja kratku prezentaciju („elevator pitch“) koncepta proizvoda/usluge i članova tima. Video snimak mora biti na
        engleskom jeziku, a video link mora biti postavljen u okviru prijavnog obrasca, u polju predviđenom za link.

Napomena: Izjava i Prijavni obrazac moraju biti elektronski popunjeni i podnijeti Fondu putem
portala. Prijavni obrazac mora biti dostavljen u potpuno istom vizuelnom i strukturnom formatu i
stilu kako je dat na internet stranici Fonda.

U kom dijelu procesa evaluacije projekata se Podnosilac prijave obavještava o rezultatima evaluacije?

Podnosioci prijave mogu biti odbijeni za finansiranje po više osnova, u različitim fazama procesa evaluacije:

Administrativna provjera – projekti onih podnosilaca prijave koji nijesu ispunili kriterijume prihvatljivosti i čije prijave nisu potpune neće biti uzeti u dalje razmatranje. Pored toga, u cilju odabira najperspektivnijih prijava, menadžeri Fonda će sprovesti prvi skrining svih prijava gdje će procijeniti da li je sadržaj prijave zadovoljavajući i da li pruža dovoljno informacija u vezi sa utvrđenim kriterijumima za evaluaciju (naročito u vezi sa objašnjenjem prozvoda/usluge/tehnologije, konkurentske prednosti ili identifikovanog tržišnog potencijala, koji moraju biti detaljno predstavljeni u prijavi). Tim Fonda će eliminisati prijave čijem sadržaju očigledno nedostaju informacije i suština, kao što je gore navedeno. Podnosioci prijave će biti obaviješteni nakon završetka ove faze o ishodu. Prva faza evaluacije (Faza užeg izbora) – Prijave procjenjuje nezavisna Ekspertska komisija, nakon čega se sačinjava uži izbor projekata koji će nastaviti evaluaciju u sledećem koraku. Podnosioci prijava čiji projekti nijesu ušli u uži izbor će o tome biti obaviješteni po donošenju ove odluke o užem izboru.

Druga (završna) faza evaluacije – timovi imaju mogućnost direktne prezentacije projekta pred komisijom, nakon čega nezavisna Ekspertska komisija ocjenjuje sve iz drugog kruga i daje preporuku Fondu za konačnu odluku o finansiranju. Nakon ove faze, svi učesnici koji su prezentovali svoje projekte će biti obaviješteni o ocjeni nezavisne Ekspertske komisije i konačnoj odluci Fonda.

Kako izgleda proces evaluacije projekata?

Nakon isteka javnog poziva, sve pristigle prijave kontrolišu menadžeri Fonda sa aspekta administrativne provjere, provjere prihvatljivosti i prvog skrininga.

Nakon ove faze, kvalifikovane prijave ocenjuje nezavisna Ekspertska komisija, koju čine eksperti iz domena investiranja u inovativne projekte i startape. Prijave se ocjenjuju kroz 3 kriterijuma po 5 bodova, i sve prijave ocijenjene sa 10 i više bodova od mogućih 15, kvalifikuju se za uži izbor i stiču mogućnost da prezentuju svoj projekat pred članovima nezavisne Ekspertske komisije u finalnoj fazi evaluacije.

Druga ili završna faza evaluacije – Prezentacija projekata koji su ušli u uži izbor pred članovima nezavisne Ekspertske komisije. Nezavisna Ekspertska komisija donosi preporuku Fondu za donošenje finalne odluke o projektima koji će dobiti finansiranje.

Da li Podnosilac prijave koji nije dobio finansiranje, dobija neke savjete ili sugestije kako da svoj projekat ili ideju unaprijedi u budućnosti?

Svi Podnosioci prijave dobijaju komentare na dostavljene predloge projekata. Ovi komentari imaju za cilj da pomognu Podnosiocu prijave da poboljša svoj projekat.

Nakon što se projekat nađe u užem izboru, kako izgleda prezentacija pred članovima nezavisne Ekspertske komisije?

Nakon obavještenja da je projekat uvršten u uži izbor, podnosilac prijave je u obavezi da dostavi prezentaciju za finalni događaj – potrebno je predstaviti projekat u vremenskom okviru do 5 minuta, dok je ostatak vremena rezervisan za pitanja nezavisne Ekspertske komisije. Pomenutu prezentaciju je potrebno dostaviti Fondu u PowerPoint formatu do zahtijevanog datuma prema dobijenim uputstvima.

Kada se i na koji način sredstva stavljaju na raspolaganje korisniku sredstava?

Odobreni grant Fonda se isplaćuje na račun korisnika sredstava po fazama. Svaku završenu fazu potvrđuje izabrani mentor, nakon čega se vrši isplata tranše za taj dio sredstava. Završetak svake faze dokumentuje se odgovarajućim izvještajima kao što je navedeno u priručniku programa.

Međutim, prije svake isplate korisniku granta, korisnik granta mora da dostavi Fondu dokaz (izvod iz banke) da je izvršio sufinansiranje tj. uplatu svog učešća na namjenski račun (minimum 10% od ukupnih sredstava za datu fazu), zajedno sa odgovarajućim izvještajem. Nakon odobrenja izvještaja od strane Fonda, korisniku sredstava se isplaćuje predviđena tranša u skladu sa definisanim planom isplate.

Da li je preduzeće kojem je odobreno finansiranje projekta u obavezi da otvori poseban račun u banci ili može koristiti već postojeći račun preduzeća?

Neophodno je da preduzeće koje je dobilo finansiranje u okviru ovog programa otvori poseban žiro račun koji će se korisititi isključivo za projekat, s tim što se ova procedura realizuje tek u fazi potpisivanja Ugovora o finansiranju.

Da li postoje preduslovi za potpisivanje ugovora o finansiranju?

Podnosioci prijave za čije projekte bude odobreno finansiranje, postaju korisnici sredstava.

Prije potpisivanja ugovora, svi korisnici granta su u obavezi da:

  • Budu upisani u Centralni Registar privrednih subjekata (CRPS);
  • Dostave ugovor o otvaranju bankovnog računa za potrebe sprovođenja projekta;
  • Dostave potpisan obrazac „de minimis“ državne pomoći koji će dobiti od Fonda;
  • Dostave potpisan PDV obrazac;
  • Ostalu dokumentaciju, ukoliko je potrebno, po zahtjevu Fonda.

Obrazac “de minimis” i PDV obrazac će biti dostavljeni korisnicima Granta od strane Fonda pri potpisivanju Ugovora o finansiranju.

Da li tim Fonda vrši nadzor projekta u vidu posjete preduzeću?

Tim Fonda može u bilo kom trenutku da izvrši nadzorne posjete preduzećima koja su korisnici sredstava, u cilju utvrđivanja da se projektne razvojne i finansijske aktivnosti odvijaju u skladu sa onim što je prijavljeno i onim što je navedeno u odobrenim projektnim dokumentima i Ugovorom o finansiranju.

Na koji način se vrši izvještavanje tokom implementacije projekta i da li će se vršiti finansijska kontrola utroška bespovratnih sredstava?

Korisnici granta su u obavezi da bespovratna sredstva koriste u skladu sa odobrenim budžetom projekta i Ugovorom o finansiranju.

Izvještavanje se vrši na osnovu izvještaja o isporučenim rezultatima projekta (kroz faze), koji su odobreni i potpisani od strane mentora, a finansijska kontrola od strane Fonda se može vršiti u bilo kom trenutku. Mentor je dužan da zajedno sa Korisnikom granta pregleda, potvrdi i potpiše sljedeća 4 izvještaja koji su uslov za isplatu tranši Korisniku granta:

  1. Plan ključnih događaja;
  2. Izvještaj o validaciji ideje i tržišne potrebe;
  3. Izvještaj o razvoju prototipa/MVP/pilota;
  4. Izvještaj o razvijenom poslovnom modelu.

Da li korisnici sredstava mogu znatno promijeniti putanju razvoja odobrenog projekta?

Ukoliko dođe do bitne promjene razvoja vašeg proizvoda ili usluge, neophodno je da o tome obavijestite Fond, i u saradnji sa mentorom formulišete dalji plan rada kako biste bili u mogućnosti da ostanete u programu. Na osnovu novog/izmijenjenog implementacionog plana, koji potvrđuje mentor, Fond odobrava ili odbija predlog.

Da li preduzeće plaća mentora ili je mentor plaćen od strane Fonda?

Preduzeće koje je korisnik sredstava, će dobiti dodatnih 5.000,00 eura za mentora i platiće mentora u skladu sa odobrenim budžetom projekta i Ugovorom o finansiranju sa Fondom. Plan ispate mentora je definisan u procentima za ovaj program kako za svaku fazu projekta, tako i za usluge mentora.

Fond će obezbediti obrazac ugovora sa mentorom.

Kako će se dodjeljivati mentori?

Fond će dodijeliti jednog mentora sa liste mentora svakom korisniku programa, kojem se odobri finansiranje projekta, nakon sesija međusobnog povezivanja („uparivanja sa mentorom“). Sesije međusobnog povezivanja se organizuju nakon konačne odluke o finansiranju.

Šta se dešava ukoliko se utvrdi da je korisnik sredstava nenamjenski trošio sredstva?

Ukoliko se utvrdi da je korisnik sredstava nenamjenski utrošio sredstva, Fond će umanjiti iznos svoje uplate za sledeću fazu u visini ovih nedozvoljenih troškova, ali isto tako zadržava pravo da korisniku sredstava traži povraćaj cjelokupnog iznosa ili dijela iznosa isplaćenog finansiranja u slučaju kršenja Ugovora o finansiranju.

Da li je neophodno unaprijed zaposliti lica koja će raditi na projektu? U kom trenutku je potrebno da se zaključe ugovori sa ljudima koji će raditi na projektu?

Prilikom podnošenja prijave neophodno je popuniti prijavni obrazac sa biografijama članova tima koji će biti angažovani na projektu. To je predloženi sastav članova tima (i ostalih lica koja bi bila angažovana na projektu) i nije ih neophodno zaposliti/angažovati unaprijed, odnosno prilikom podnošenja prijave.

Kada najranije mogu Fondu da pošaljem 3. izvještaj o razvoju prototipa?

Izveštaj o razvoju prototipa/MVP/pilota se ne može dostaviti Fondu prije isteka polovine ugovorenog vremenskog trajanja projekta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment