Početna / Programi / Podsticanje inovacija u funkciji energetske efikasnosti u industriji

Program podsticanja inovacija u funkciji energetske efikasnosti u industriji

Glavni cilj Programa za podsticanje inovacija u funkciji energetske efikasnosti u industriji je povećanje energetske efikasnosti i/ili povećana upotreba dostupnih obnovljivih izvora energije od strane MMSP u prerađivačkoj industriji uvođenjem inovativnih tehnologija.

Specifični ciljevi, odnosno ishodi/učinci koji se očekuju tri godine nakon završetka sprovođenja projekata su sljedeći:

  1. Unapređenje poslovanja MMSP u prerađivačkoj industriji uvođenjem digitalnih rješenja, koja doprinose poboljšanom upravljanju energijom;
  2. Poboljšano upravljanje energijom od strane MMSP u prerađivačkoj industriji; i
  3. Jačanje kapaciteta osoblja MMSP u prerađivačkoj industriji za upravljanje energetskom efikasnošću i/ili u korišćenju obnovljivih/čistih izvora energije.

Finansiranje

  • Ukupna vrijednost Programa iznosi 2.300.000 EUR.
  • Najniži pojedinačni iznos granta iznosi 50.000 EUR, a najviši 200.000 EUR.
  • Maksimalan intenzitet pomoći male vrijednosti koja se dodjeljuje je do 80% prihvatljivih troškova. Preostali iznos sredstava za sufinansiranje projekta, podnosilac prijave dužan je da obezbijedi iz sopstvenih izvora.

Trajanje projekata

Period realizacije odabranih projekata je najmanje 6, a najviše 24 mjeseca.

Uslovi prijavljivanja

Pravo učešća u Programu imaju MMSP čija je pretežna djelatnost registrovana u sektoru prerađivačke industrije u Centralnom registru privrednih subjekata, najkasnije do 31.12.2022. godine i za koja važi da:

  • Posluju 100% u privatnom vlasništvu i imaju sjedište na teritoriji Crne Gore;
  • Imaju pozitivan finansijski iskaz (Bilans uspjeha) za prethodnu finansijsku godinu;
  • Redovno izvršavaju obaveze plaćanja poreza i doprinosa na lična primanja, poreza na dobit pravnih lica i poreza na dodatu vrijednost, odnosno redovno izmiruju reprogramirane poreske obaveze;
  • U slučaju da privredno društvo i osnivači društva imaju učešće veće od 20% u vlasničkoj strukturi drugog privrednog subjekta, ne mogu da se prijave oba privredna društva;
  • U kaznenoj evidenciji ne postoje podaci o osuđivanosti pravnog lica i da i da se odgovorno lice u pravnom licu ne nalazi u kaznenoj evidenciji Ministarstva pravde; i
  • Nijesu u obavezi povraćaja nezakonito primljene državne pomoći.

NAPOMENA: Privredni subjekti koji su po osnovu Javnog poziva za učešće u Programu za podsticanje inovacija u funkciji energetske efikasnosti u industriji koji je raspisan 22. septembra 2023. godine, potpisali Ugovore o grantu sa Fondom za inovacije Crne Gore, nemaju pravo učešća u Programu za podsticanje inovacija u funkciji energetske efikasnosti u industriji za 2024. godinu.

Prihvatljive aktivnosti

Projekat mora uključivati realizaciju aktivnosti iz sve tri navedene komponente:

  1. Nabavka i ugradnja opreme kojom se doprinosi unapređenju energetske efikasnosti i/ili korišćenju obnovljivih/čistih izvora energije;
  2. Implementacija pametnih/digitalnih rješenja koja obezbjeđuju monitoring potrošnje energije i optimizaciju procesa proizvodnje kroz unaprijeđeno upravljanje radom mašina i tehničkih sistema; i
  3. Odgovarajuće jačanje kapaciteta stručnih lica u dijelu upravljanja energijom i optimizacijom potrošnje energije i/ili uvođenje standarda za upravljanje energijom EN ISO 50001.

Neprihvatljive aktivnosti

Sredstva opredjeljena programom ne mogu se koristiti za:

– Nabavku polovne opreme;

– Nabavku putničkih, teretnih i komercijalnih vozila;

– Iznajmljivanje opreme, alata i materijala; i

– Podizanje gotovine sa projektnog računa.

Troškovi

Prihvatljivi direktni troškovi su:

  1. Troškovi plata osoblja (bruto 2) novozaposlenih stručnih lica koji će raditi na poslovima upravljanja energijom i biti angažovani po osnovu ugovora o radu na puno radno vrijeme;
  2. Troškovi nabavke i ugradnje opreme i troškovi implementacije pametnih/digitalnih rješenja za potrebe realizacije projekta.
  3. Troškovi adaptacije ili rekonstrukcije prostora u cilju obezbjeđenja odgovarajućih uslova za opremu nabavljenu u okviru projekta;
  4. Troškovi konsultantskih usluga na pripremi tehničke dokumentacije neophodne za rekonstrukciju prostora u svrhu realizacije projekta;
  5. Troškovi redovnog servisa i održavanja opreme nabavljene u sklopu realizacije projekta;
  6. Troškovi osposobljavanja zaposlenih lica kod Korisnika Programa na poslovima upravljanja energijom;
  7. Porez na dodatnu vrijednost (PDV) samo ukoliko Korisnik Programa iz bilo kog razloga ne može zatražiti povraćaj PDV-a.

Prihvatljivi indirektni troškovi: troškovi održavanja prostora, režijski troškovi, troškovi koji su u vezi sa nabavkom opreme, troškovi sitnog inventara.

 Donošenje odluke

U postupku razmatranja prijava i donošenja konačne odluke sprovode se sljedeći koraci:

  1. Administrativna provjera projektnih prijedloga;
  2. Evaluacija projektnih prijedloga u odnosu na kriterijume izbora (dva kruga); i
  3. Donošenje Odluke o prihvatanju/odbijanju projekta za sufinansiranje.

Trajanje Javnog poziva

  1. oktobar – 11. novembar 2024. godine

Način podnošenja prijave

Prijave sa kompletiranom dokumentacijom dostavljaju se u elektronskom obliku putem portala www.programifonda.me

Kontakt e-mail za ovaj Javni poziv u Fondu za inovacije  efikasnost@fondzainovacije.me  ili na tel. 020 653-052

Program podsticanja inovacija u funkciji energetske efikasnosti u industriji

Dokumenta za prijavu:

1. PRIJAVNI OBRAZAC_Koncept projekta

2. Izjava o (ne)povratnosti PDV-a

3. Izjava o povezanim licima

4. Bilans stanja i uspjeha za prethodnu finansijsku godinu (2023. godinu) – zvanično predate Poreskoj upravi;

5. Uvjerenje Poreske uprave o redovnom izmirivanju poreza i doprinosa na lična primanja, poreza na dobit pravnih lica i poreza na dodatu vrijednost, ili reprogramu obaveza zaključno sa prethodnim mjesecom u odnosu na mjesec predaje prijave;

6. Izjava da u kaznenoj evidenciji Ministarstva pravde ne postoje podaci o osuđivanosti pravnog lica i da se odgovorno lice u pravnom licu ne nalazi u kaznenoj evidenciji.

Ostala dokumenta:

Nacrt ugovora o finansiranju – Energetska efikasnost

Prilog 1 Opšti uslovi ugovora

1. Ko se može prijaviti za Program za podsticanje inovacija u funkciji energetske efikasnosti u industriji?

Javni poziv za podsticanje inovacija u funkciji energetske efikasnosti u industriji otvoren je za MMSP čija je pretežna djelatnost registrovana u sektoru prerađivačke industrije (sektor C), kao što je navedeno u Poglavlju IV Programa – Prihvatljivi podnosioci prijava.

2. Može li se prijaviti partner na projektu?

Ne može. Podnosioci moraju djelovati pojedinačno. Partnerske organizacije i partnerstvo bilo koje vrste nisu prihvatljivi.

3. Da li postoji prioritet kad su u pitanju određene privredne djelatnosti ili projekti iz bilo koje privredne grane ravnopravno konkurišu?

Ne postoje prioriteti koji se odnosi na privredne djelatnosti, ali Program je isključivo usmjeren na inovacije u smislu postizanja energetske efikasnosti u prerađivačkoj industriji.

Sektor C – Prerađivačka industrija: Proizvodnja prehrambenih proizvoda, Proizvodnja pića (osim alkoholnih pića), Proizvodnja tekstila (osim sintetičkih vlakana, Proizvodnja odjevnih predmeta, Proizvodnja kože i predmeta od kože, Prerada drveta i proizvodi od drveta, plute, slame i pruća, osim namještaja, Proizvodnja papira i proizvoda od papira, Štampanje i umnožavanje audio i video zapisa, Proizvodnja hemikalija i hemijskih proizvoda, Proizvodnja osnovnih farmaceutskih proizvoda i preparata, Proizvodnja proizvoda od gume i plastike, Proizvodnja proizvoda od ostalih nemetalnih minerala, Proizvodnja osnovnih metala (osim čelika), Proizvodnja metalnih proizvoda, osim mašina i uređaja, Proizvodnja kompjutera, elektronskih i optičkih proizvoda, Proizvodnja električne opreme, Proizvodnja mašina i opreme na drugom mjestu nepomenute, Proizvodnja motornih vozila, prikolica i poluprikolica, Proizvodnja ostalih saobraćajnih sredstava, Proizvodnja namještaja, Popravka i montaža mašina i opreme, Ostale prerađivačke djelatnosti.

4. Da li se možemo prijaviti za finansijsku podršku za nabavku opreme za proizvodnju?

Program podrazumijeva pružanje podrške za nabavku opreme kao jedne od tri ključne aktivnosti. Ukoliko je oprema za proizvodnju povezana sa unaprjeđenjem energetske efikasnosti ili korišćenjem obnovljivih izvora energije, onda je to prihvatljiv trošak. Na ovaj način se postiže povećanje produktivnosti i smanjenje troškova proizvodnje, što odgovara ciljevima Programa.

5. Da li se može prijaviti samo trošak kupovine i ugradnje opreme?

Ne. Potrebno je uključiti tri komponente Programa, odnosno vrste prihvatljivih aktivnosti projekta:

a) Nabavku i ugradnju opreme kojom se doprinosi unaprjeđenju energetske efikasnosti;

b) Implementaciju pametnih/digitalnih rješenja sa ciljem efikasnijeg korišćenja energije kroz unaprijeđeno upravljanje radom mašina u procesu proizvodnje i tehničkih sistema; i

c) Jačanje kapaciteta stručnih lica u dijelu upravljanja energijom i optimizacijom potrošnje energije i/ili uvođenje standarda za upravljanje energijom EN ISO 50001.

6. Da li je neophodno da Podnosilac projektne prijave bude registrovana inovativna organizacija?

Podnosilac prijave nije u obavezi da bude upisan u Registar inovacione djelatnosti za učešće na ovom Programu.

7. Može li Podnosilac prijave podnijeti više od jedne prijave?

Ne. Moguća je samo jedna prijava u okviru ovog Javnog poziva po podnosiocu prijave.

8. Može li isto preduzeće biti korisnik finansijske podrške Fonda za inovacije za druge programe podrške, kao i za ovaj Program?

Da, jedan podnosilac prijave može biti korisnik u okviru više Programa podrške Fonda ukoliko zadovoljava propisane kriterijume odobrenja. Podrška pružena MMSP kroz projekte biće realizovana kroz de minimis pravilo o dodjeli državne pomoći (državna pomoć male vrijednosti), što podrazumijeva da ukupan iznos de minimis pomoći koji se dodjeljuje jednom korisniku sredstava ne smije kumulativno preći iznos od 300.000 EUR tokom tri uzastopne fiskalne godine.

9. Prijavili smo se na konkurs koji je objavilo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Da li se možemo prijaviti za sredstva i kod drugih davalaca državne pomoći za iste opravdane troškove? Da li ovo može da bude problematično?

Jedan od uslova za učešće na Javnom pozivu jeste da podnosilac ne koristi finansijsku pomoć iz drugih javnih, nacionalnih i međunarodnih izvora finansiranja, ili donatorskih programa za iste aktivnosti obuhvaćene projektnom prijavom. Ukoliko je, pak, Podnosilac prijave konkurisao za sredstva od drugih davalaca državne pomoći za potrebe drugog projekta, potrebno je da dostavi izjavu u kojoj se navodi iznos i status ove podrške. Treba uvijek imati na umu gore navedeno de minimis pravilo državne pomoći, po kojem ukupan iznos pomoći koji se dodjeljuje jednom korisniku sredstava ne smije kumulativno preći iznos od 300.000 EUR tokom bilo koje tri uzastopne fiskalne godine.

10. Pošto se sredstva za finansiranje putem ovog poziva smatraju grantom, tj. bespovratnim sredstvima, da li to znači da ni pod kojim uslovima nijesmo obavezni da vratimo iznos granta ili dio granta Fondu?

Sve dok se sredstva troše u skladu sa pravilima definisanim Ugovorom o finansiranju i Odobrenim budžetom projekta, ne postoji obaveza da se bilo koji iznos vrati/plati nazad Fondu za inovacije Crne Gore. Međutim, ukoliko dođe do nastanka nedozvoljenih troškova od strane korisnika, Fond će umanjiti svoju narednu uplatu za proporcionalni udio Fonda u tim nedozvoljenim troškovima. U posebnim okolnostima (npr. u slučaju kršenja Ugovora o finansiranju, kršenja budžetskog plana definisanog u Odobrenom budžetu projekta, nenamjenskih trošenja sredstava i slično), od Korisnika granta može biti traženo da vrati dio ili cjelokupan iznos sredstava koji je uplaćen od strane Fonda.

11. Kako je predviđena isplata odobrenog granta?

Nakon što se projekat odobri za finansiranje i Podnosilac prijave potpiše Ugovor o finansiranju sa Fondom, Podnosilac prijave zvanično postaje Korisnik granta. Podnosilac prijave otvara poseban bankovni račun za potrebe sprovođenja svog projekta, koji će se koristiti samo za transakcije vezane za projektne aktivnosti koje su predstavljene u odgovarajućem Odobrenom budžetu projekta. Fond uplaćuje svoje sufinansiranje za projekat na navedeni bankovni račun, ali samo nakon što Korisnik granta prvi uplati sopstveno sufinansiranje u skladu sa dogovorenom dinamikom uplata. U standardnim okolnostima, Fond isplaćuje svoje sufinansiranje jednom polugodišnje, na početku tog perioda. Ako projekat zahtijeva specifičan vremenski okvir, na primjer 10 mjeseci, prvi period biće 6 mjeseci, a drugi 4.

12. Da li sva plaćanja idu sa jednog računa?

 Sva plaćanja se vrše sa posebnog, jedinstvenog žiro računa otvorenog za potrebe projekta i Podnosilac prijave upravlja tim računom.

13. Da li PDV može da se plati iz granta?

Da, ukoliko je PDV dio troška koji je prihvatljiv i odobren (npr. kupovina opreme), u obzir se uzima faktura koja uključuje PDV.

14. Da li je potrebno da Korisnik obezbijedi cjelokupan iznos sufinansiranja u trenutku podnošenja prijave ili možda u trenutku potpisivanja ugovora?

Ne, podnosilac prijave nije u obavezi da ima pun iznos sufinansiranja raspoloživ u trenutku prijave ili u trenutku potpisivanja ugovora sa Fondom. Uplata finansijskih sredstava za potrebe projekta od strane Korisnika granta i od strane Fonda vrši se na polugodišnjem nivou, pri čemu je Korisnik granta u obavezi da obezbijedi neophodan iznos sufinansiranja na početku svakog polugodišta i da ta sredstva deponuje na bankovni račun (otvoren posebno za potrebe projekta) prije uplate od strane Fonda.

15. Šta se dešava ako Korisnik ne uspije da ostvari planirane rezultate/ciljeve nakon implementacije projekta?

Ne postoji bilo kakva sankcija niti finansijski penali ukoliko proces razvoja na samom kraju ne rezultira željenim ishodom, pod uslovom da je projekat implementiran u skladu sa proceduralnim zahtjevima Programa. Neophodno je da se implementiraju planirane aktivnosti, kao što su kupovina i ugradnja opreme i smart sistema, jačaju kapaciteti osoblja. Aktivnosti će biti praćene tokom trajanja projekta od strane Fonda i eksternih stručnjaka koje će Fond angažovati za potrebe monitoringa.

16. Naime, privredno društvo Del Wine bavi se proizvodnjom (grožđa i maslina) i preradom. Posjeduje Objekat za preradu voća (grožđa) koji je upisan u poslovne knjige, katastar i na koji plaća redovne poreze propisane zakonima, a koji se odnose na objekte za preradu.

U CRPS-u privredno društvo je registrovano za proizvodnju, preradu, izvoz, …. (Statut), dok je pretežna djelatnost proizvodnja vina od grožđa.

Naše pitanje glasi: da li privredno društvo Del Wine doo može da se prijavi na Javni poziv?

U Programu za podsticanje inovacija u funkciji energetske efikasnosti, u sekciji V, navedeni su uslovi koji moraju biti ispunjeni kako bi podnosilac prijave bio prihvatljiv. Konkretno, u odnosu na Vaše pitanje, prihvatljiva su sva MMSP čija je pretežna djelatnost registrovana u sektoru prerađivačke industrije- sektor C, osim djelatnosti za koje je naznačeno da nijesu obuhvaćene.

17. Imajući u vidu, da je maksimalni iznos sredstava koji se pokriva kroz ovaj poziv 80% ukupnih prihvatljivih troškova odnosno 200.000, da li to znači da ukupan budžet projekta može biti maksimalno 250.000 eura?

Iznosi od 50.000 EUR-200.000 EUR se odnose na iznos granta, ne na iznos projekta. Grant može maksimalno biti 200.000 EUR, a Vaše sufinansiranje minimum 20%, bez ograničavanja gornjeg limita Vašeg finansijskog učešća. To znači da projekat može biti ukupno procijenjen na 300.000 EUR, 400.000 EUR… s tim da nominalni iznos podrške Fonda ostaje max do 200.000 EUR, a razliku do krajnje vrijednosti projekta pokrivate iz sopstvenih sredstava.

18. Da li će se slučajevi u kojima se ulaže više sopstvenih sredstava dodatno bodovati i da li smije projekat uopšte prelaziti zadatu cifru od 250.000 eura?

Evaluacija budžeta je dio kriterijuma, ali se ocjenjuje prilagođenost budžeta aktivnostima na projektu. Ukoliko je sufinansiranje veće od 20%, ne mora da znači da će isto u evaluaciji donijeti više bodova. Projekat može preći cifru od 250.000, ali finansiranje Fonda je ograničeno na maksimalno 200.000 eura.

19. Kako firma SUS-ART razvija aktivnosti o energetskoj efikasnosti duži niz godina, u planu nam je da osnujemo firmu koja će se baviti izradom predmeta koji predstavljaju umjetnički sklop otpada i njegovog ponovnog korišćenja. U postupku smo pripremanja i predaje dokumentacije za osnivanje novog pravnog subjekta. S tim u vezi, pojaviće se registracija firme gdje je isti izvršni direktor na obje strane angažovan po 4 sata radnog vremena? Da li smo u problemu s obzirom da se radi o povezanim licima?

Ukoliko ne aplicirate od strane oba pravna lica u kojima djelujete kao izvršni direktor, član odbora direktora, član upravnog odbora ili član nadzornog odbora, ne postoji problem u smislu podnošenja projektne prijave. U svakom slučaju, potrebno je da u izjavi o povezanim licima to navedete.

20. Da li se kroz Program mogu angažovati i plaćati postojeći zaposleni u preduzeću?

Troškovi plata odnose se isključivo na novozaposlene koji će raditi na sprovođenju projekta angažovanih po osnovu ugovora o radu na puno radno vrijeme. Kad su u pitanju angažovanja postojećih zaposlenih, dozvoljeni su troškovi osposobljavanja zaposlenih lica kod Korisnika Programa na poslovima upravljanja energijom. Troškovi osposobljavanja mogu da uključuju troškove učešća zaposlenog lica na obukama (putovanja, dnevnice i kotizacija).

21. Da li se mogu koristiti eksperti i kompanije koja su povezana lica iz inostranstva sa kompanijom koja podnosi prijavu u odnosu na domaće ili međunarodne stručne/savjetodavne/konsultantske usluge za izradu glavnog projekta, reviziju projektne dokumentacije i nadzor?

Da. Ekspert može biti domaći ili strani, na vama je odluka u skladu sa potrebama projekta.

22. Da li je potrebno dostaviti dokaz o sufinansiranju od strane korisnika granta?

Nije potrebno. Sredstva od granta se isplaćuju na polugodišnjoj osnovi. Prije svake isplate, Korisnik granta mora, zajedno sa narativnim i finansijskim izvještajem, dostaviti izvod sa bankovnog računa koji pokazuje da je korisnik na projektni račun deponovao potreban iznos sredstava za taj određeni period na osnovu dinamike plaćanja koja je navedena u Ugovoru o finansiranju.

23. Da li se indirektni troškovi pravdaju?

Ova vrsta troškova se ne pravda, ali je potrebno voditi računa o maksimalnom iznosu, a  to je do 7% iznosa ukupne vrijednosti prihvatljivih direktnih troškova projekta. Savjet je da se računi i fakture koji se odnose na indirektne troškove čuvaju.

24. Koliko dugo traje proces evaluacije prijava?

Postupak se odvija u dvije faze od strane Ekspertske komisije. Između prve i druge faze evaluacije, predviđena je izrada Studija opravdanosti od strane tehničkih konsultanata koje angažuje Fond za sve projektne prijave koje prođu prvi krug evaluacije. Sam postupak evaluacije traje najviše dva mjeseca, s tim što izrada Studija između dvije faze evaluacije zahtijeva duži vremenski period, tako da od momenta podnošenja prijave do konačnog ishoda evaluacije može proteći do 6 mjeseci.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment