Promocija programske linije podrške Eureka projektima
Privredna komora Crne Gore, Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja i Fond za inovacije Crne Gore organizovali su 6. juna promociju programskih linija podrške Eureka projektima, u okviru Javnog konkursa za sufinansiranje inovacione djelatnosti u 2022. godini otvorenog 1. marta.
Osnovni cilj info dana bio je da se zainteresovani predstavnici privrede i univerziteta upoznaju sa benefitima, iskustvima i načinom učešća u ovom programu.
Eureka je evropska mreža za finansiranje tržišno orijentisanih projekata istraživanja i razvoja s ciljem jačanja evropske konkurentnosti kroz podršku preduzetništvu, istraživačkim centrima i univerzitetima. Namjera ovog programa je da podstakne mala i srednja preduzeća na saradnju sa međunarodnim partnerima u pokretanju istraživačko-razvojnih i inovativnih aktivnosti, kao i na ulaganje u istraživanja i razvoj u cilju jačanja njihovog inovativnog kapaciteta. Program je pokrenut 1985. godine u cilju unapređenja konkurentnosti i inovativnosti evropskih firmi. Danas okuplja i povezuje kompanije i istraživačke institucije iz više od 40 zemalja članice Eureke. Crna Gora je postala punopravna članica programa 2012. godine, a za saradnju u sklopu ovog programa zaduženo je Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja Crne Gore.
Direktor Sektora za informisanje i kvalitet dr Mladen Perazić kazao je da je Eureka podstiče projekte koji promovišu saradnju privrede i nauke i u tom smislu daje podršku projektima koji za rezultat imaju novi proizvod ili uslugu.
– Projekti koji dobiju etiketu Eureka postaju međunarodno prepoznati i priznati, te konkurentni na evropskom tržištu. Veliki broj kompanija koje su učestvovale na ovim projektima, ostvarile su značajan porast godišnjeg prometa. Učestvovanje u projektima međunarodne saradnje putem programa EUREKA nudi firmama, istraživačkim institutima i institucijama visokog obrazovanja niz prednosti a prije svega to da fleksibilni i decentralizovani pristup programa Eureka omogućuje kratak i sažet postupak prijave uz minimalno izvještavanje – rekao je Perazić.
On je naglasio da za kreiranje projekta mreže Eureka moraju postojati najmanje dva partnera iz dvije različite Eureka zemlje. Partneri mogu biti mala i srednja poduzeća, velike firme, istraživačke institucije i univerziteti. Mreža nacionalnih koordinatora projekata nudi savjete i podršku u traženju projektnih partnera, pokretanju projekta, izradi predloga Eureka, pronalaženju sredstava i svih drugih projekata i srodnih pitanja. Mreža takođe promoviše rezultate projekta kada proizvod istraživanja stigne na tržište.
Marijeta Barjaktarović-Lanzardi, predstavnica Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja zahvalila je Komori na inicijativama kojima upoznaje poslovnu zajednicu sa aktivnostima koje se odnose na inovacionu djelatnost.
– Programska linija za Eureku dio je javnog konkursa za sufinansiranje inovacione djelatnosti. Za nju smo ove godine izdvojili ukupno 120.000 eura. Tu su 45.000 eura za tekuće projekte i 30.000 € za nove, a ove godine imamo značajno osvježenje programske linije – multilateralni Eureka poziv za Dunavski region pa za finansiranje tri projekta imamo na raspolaganju 45.000 eura – kazala je Barjaktarović-Lanzardi.
Ona je izrazila očekivanje da će Crna Gora ove godine u cjelosti iskoristiti targetirani poziv i smatra da je olakšavajuća okolnost to što za Eureku nije obavezno sufinansiranje od strane institucije iz Crne Gore.
– Ove godine, osim Eureke imamo podršku jačanju inovacione kulture, a takođe i tradicionalnu liniju za stimulisanje razvoja pronalazaka i edukativnih programa u oblastima pametne specijalizacije. Od ove godine imamo i novu liniju podrške učešću u trećem stubu Horizon EU – Inovativna Evropa. Podrška kroz mehanizam sufinansiranja inovacione djelatnosti najveća je do sada i iznosi 230.000 eura – rekla je ona.
Dr Ivan Tomović, menadžer programa u Fondu za inovacije i nacionalni projektni koordinator, govorio je o detaljima Eureka programa, prednostima koje nudi, ulozi NPC (nacionalnih koordinatora projekata), učesnicima, programskim linijama podrške, iznosima finansiranja, uslovima učešća, vremenskom okviru, načinu prijavljivanja, evaluaciji i monitoringu.
– Prednosti Eureke su visoki stepen fleksibilnosti, sloboda u formiranju partnerstava i izražen pristup odozdo prema gore. Eureka projekti su usklađeni sa Strategijom pametne specijalizacije, Strategijom naučnoistraživačke djelatnosti i prioritetnim oblastima istraživanja ministarstava nadležnih za poslove nauke i inovacija – dodajući da su među benefitima za učesnike i pristup novim tržištima, transfer tehnologija i znanja, rast prihoda.
Objasnio je da je maksimalni intenzitet podrške po projektu 45.000 eura za tri godine. Rok za prijavljivanje do 1. novembra 2022. (za poziv koji se odnosi na Dunavski region do 30. juna).
Među kriterijumima prihvatljivosti projekta posebno je apostrofirao to da je glavni partner u Crnoj Gori – preduzeće ili naučno-istraživačka ustanova – upisan u Registru inovativnih organizacija, te da su partneri iz najmanje dvije različite zemlje sa statusom punopravnog članstva u EUREKA programu. Naročito će se pri ocjenjivanju gledati stepen inovativnosti projekta, uticaj, izvrsnost, mogućnost transfera znanja i pristup novim tržištima, budžet i finansijska sposobnost partnera.
Učesnici su upoznati da će od narednog mjeseca nacionalni koordinator projekta biti Aleksandra Mugoša.
Nakon prezentacija, privrednici i predstavnici akademske zajednice su postavljali pitanja o detaljima podrške i kriterijumima koje treba da ispune.