PILOT PROJEKAT POKAZAO POTREBU ZA NACIONALNIM PROJEKTOM
Proširenje EduRobotić projekta na nacionalni nivo
Podgorica, 24. mart – Nakon održane sjednice Nacionalnog komiteta za finansijsku edukaciju, guvernerka dr Irena Radović, ministarka prosvjete prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović i izvršna direktorica Fonda za inovacije dr Bojana Femić-Radosavović potpisale su Protokol o finansijskoj edukaciji u školama uz inovativne metode.
Nacionalni projekat: Robotika za najmlađe
Na osnovu potpisanog Protokola o saradnji, realizuje se nacionalni projekat uvođenja robotike u sve osnovne škole u Crnoj Gori. Prvi projekat koji će ove tri institucije zajedno realizovati nosi naziv “Robotika za najmlađe”.
Projekat obuhvata:
- Nabavku Botley 2.0 robota za sve osnovne škole u Crnoj Gori.
• Organizaciju kampova za nastavno osoblje radi sticanja novih znanja o primjeni robota u nastavi.
• Organizaciju liga (takmičenja) za učenike.
Cilj je da djeca, kroz interaktivne aktivnosti učenja programiranja robota, usvajaju osnovna finansijska znanja i razvijaju potrebne finansijske vještine.
Izvrsni rezultati pilot projekta
Fond za inovacije je 2022. godine pokrenuo projekat EduRobotić uz podršku Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore, kao i Zavoda za školstvo. Pilot faza je sprovedena u četiri osnovne škole u Podgorici. Zbog značajnog interesovanja obrazovnih ustanova, Fond je tokom 2023. godine, uz pomoć donatora, obezbijedio nastavak projekta i proširio ga na još 16 škola i sve tri crnogorske regije. Sada je postignut krajnji cilj i ovim protokolom projekat EduRobotić obuhvatiće sve osnovne škole u Crnoj Gori i prelazi u nacionalni projekat “Robotika za najmlađe”.
Ciljevi projekta
Protokolom je definisana oblast pomoći koja je usmjerena na:
• Razvijanje kompetencije za finansijsku pismenost počev od najranijeg uzrasta.
• Unaprjeđenje postojećih i razvijanje novih metoda finansijske edukacije u okviru obrazovno-vaspitnog sistema u skladu sa potrebama djece.
• Podsticanje primjene digitalnih tehnologija za ovladavanje novim znanjima iz oblasti finansijske pismenosti.
Praktične koristi za djecu
Kada djeca rješavaju kompleksne probleme uz pomoć robota i uče da kodiraju, oni zapravo otkrivaju čitav jedan novi svijet mogućnosti. Primjena robotike u najmlađem uzrastu u obrazovanju omogućava djeci da svoju igru pretoče u program. Za razliku od standardnog programiranja, programiranje pomoću robota je manje apstraktno i djeca ga lakše i brže usvajaju. Ovim projektom omogućiće se da učenje bude što ljepše, interaktivnije i zabavnije.
Finansijska edukacija kao ključ za bolju budućnost
Iz perspektive Fonda za inovacije, izuzetno je važno da se naše društvo razvija u inovacionom smjeru od malih nogu. Ulaganje u rani razvoj djece kroz projekte kao što je EduRobotić ne samo da modernizuje naš obrazovni sistem, već i postavlja temelje za budućnost punu inovacija. Naša djeca su budućnost, a pružajući im priliku da se upoznaju sa tehnologijom, logikom i kreativnošću od najranijih dana, osiguravamo im jedinstveno i bogato obrazovno iskustvo. Sigurni smo da će Botley 2.0 postati neizostavan partner u ovom procesu, pružajući našim najmlađim generacijama alate za uspjeh u 21. vijeku.
“Finansijska edukacija igra ključnu ulogu u osposobljavanju građana da donose ispravne finansijske odluke, kao i da efikasno koriste fintech tehnologije, poput digitalnih plaćanja i platformi za prikupljanje sredstava za pokretanje biznisa,” kazala je guvernerka CBCG i predsjedavajuća Komiteta dr Irena Radović. “Na taj način, finansijska pismenost i inovacije zajedno povećavaju finansijsku inkluziju, olakšavaju pristup finansijskim uslugama i kapitalu i, u krajnjem, obezbjeđuju preduslove za dinamičan ekonomski razvoj i prosperitet društva,” dodala je ona.
Hvala svima koji su podržali ovaj projekat i omogućili nam da zajedničkim snagama unaprijedimo obrazovanje u Crnoj Gori.